آشنایی بیشتر درباره ی باکت حمل مصالح

در جرثقیل ها، تاورکرین ها و بالابرها یک عنصر اصلی وجود دارد که وسیله ای آهنی می باشد و به اسم باکت حمل مصالح شناخته می شود. باکت حمل مصالح در کارهای ساختمانی بسیار پرکاربرد و ضروری است به طوری که اگر در برخی کارهای ساختمانی نباشد کار پیش نخواهد رفت، و از این باکت های حمل مصالح برای جابه جایی مصالحی همچون شن، ماسه، سیمان و غیره استفاده می شود. باکت حمل مصالح انواع بسیار متنوع و مختلفی از نظر ابعاد و مدل دارد و با توجه به حجم کارهای ساختمانی در اندازه های بزرگ و کوچک تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. اکثرا باکت حمل مصالح قابلیت اتصال به بالابر را دارند و سبک با مقاومت و دوام بسیار بالایی هستند. باکت حمل مصالح را در مکان هایی مثل مجموعه های صنعتی، حفاری چاه ها،ساختمان سازی و بتن سازی برای راحتی و پیشرفت سریع کار استفاده می کنند. باکت های حمل مصالح از ورقه های آهنی که کاملا حرفه ای جوشکاری شده اند ساخته می شوند.

باکت حمل مصالح

قابلیت ها و قدرت باکت های حمل مصالح

باکت حمل مصالح وسیله ای با طراحی و ساخت مهندسی دقیق و حرفه ای می باشد که بسیار پر قدرت است. یکی از قابلیت های منحصر به فرد باکت حمل مصالح و باکت بتن ریزی نوع ساختار و طراحی آن ها می باشد که به صورت تخلیه از بغل یا تخلیه از زیر می باشد. باکت ها در نوع تخلیه متفاوت هستند و با توجه به نوع کار ساختمانی و عمرانی یکی از انواع باکت ها انتخاب می شود. باکت حمل مصالح مصالحی همچون سیالات، خاک، آجر، پوکه، سنگ، شن و بتن تر و خیس را می تواند حمل کند. باکت های حمل مصالح و بتن ریزی با توجه به نوع و سایز قدرت های متفاوتی دارند. سایز باکت ها با لیتر مشخص می شود و از 25 لیتر تا 3000 لیتر در بازار موجود می باشند که هر پروژه ای با توجه به نیازش یکی از این سایزها را انتخاب می کند. لزوما باکت هایی با حجم های بزرگتر برای پروژه های ساختمانی و عمرانی بزرگ هستند. هر باکتی در هر حجمی در ابعاد و مدل های مختلفی تولید می شود و مشتری با توجه به نیازش یکی از ان ها را انتخاب می کند. جنس موادی که در ساخت باکت حمل مصالح و باکت بتن ریزی استفاده می شود بسیار مهم است چرا که بر قدرت حمل آن تاثیر می گذارد؛ و دو فاکتور مهمی که در قدرت و قابلیت باکت ها تاثیر به سزایی دارند حجم باکت و جنس مواد استفاده شده در باکت می باشد.

قدرت باکت حمل مصالح

طبقه بندی باکت های حمل مصالح

باکت های حمل مصالح بزرگ

باکت های حمل مصالح کوچک

در پروژه ها و کارهای ساختمانی بزرگ و نسبتا بزرگ نیاز به باکت حمل مصالح بزرگ می باشد چرا که با توجه به حجم کار، مصالحی با حجم 500 الی 1000 لیتر کیلوگرم را در خود جای میدهد. باکت حمل مصالح بزرگ اصولا چون حجم زیادی از مواد را در خود جای می دهد برای بارگیری و تخلیه نیاز به حساسیت بالایی دارد. در برخی از این باکت های خاص جایی برای اپراتور تعبیه می کنند؛ وجود اپراتور در این باکت های بزرگ باعث می شود تا تخلیه و انتقال مواد با دقت و حساسیت بالایی انجام بگیرد و مانع از ازبین رفتن مواد میشود تا ضرری به ساخت و ساز نزند.

باکت حمل مصالح کوچک که بر خلاف باکت های بزرگ ظرفیتی کمتر از 500 کیلو یا لیتر از مواد را در خود جای می دهند. این باکت های کوچک شامل باکت های گرد و مکعبی، باکت های سطلی و باکت های فلزی درب دار هستند.

طبقه بندی باکت حمل مصالح

اطلاعاتی درباره ی باکت بتن ریزی

در پروژه های عمرانی و ساختمانی کوچک و بزرگ برای جا به جایی متریال ساختمانی از باکت بتن ریزی و جرثقیل استفاده می شود و باکت بتن ریزی با سرعت بالایی بسیاری از حجم کار را جلو می برد. باکت بتن ریزی برای کارهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای گوناگونی دارد برای همین ابعاد و انواع مختلفی دارد. باکت بتن ریزی همانند باکت حمل مصالح از ورقه های آهنی و فولاد با مهندسی حرفه ای ساخته می شود تا مطابق استاندارد بین المللی باشد. باکت های بتن ریزی به دلیل استفاده از مواد رنگی مرغوب و با کیفیت در برابر فرسایش مقاومت بالایی دارند. باکت بتن ریزی نوعی از باکت حمل مصالح است که به دو دسته باکت بتن ریزی تخلیه از زیر و باکت بتن ریزی تخلیه از بغل تقسیم می شود. باکت ها به دو شکل مربعی و مخروطی شکل ساخته می شوند که با توجه به ابعاد پروژه از یکی از این ها استفاده می شود.

 • باکت های بتن ریزی تخلیه از زیر در ظرفیت های 500 لیتری،750 لیتری،1000 لیتری و 1500 لیتری تولید می شوند که این ظرفیت ها نشان می دهد که این باکت ها چه حجمی از متریال را می توانند در خود جای دهند. باکت بتن ریزی متریال داخل خود را که بتن می باشد می تواند به روش اهرمی یا گیربکسی(فرمان) تخلیه کند. تفاوت تخلیه اهرمی و گیربکسی در نحوه تخلیه آنهاست؛ در تخلیه اهرمی همه متریال به یکباره تخلیه می شود ولی در تخلیه گیربکسی متریال را می توان در صورت نیاز تخلیه کرد و متریال به یکباره تخلیه نمی شود و هدر نمی رود. برای بتن ریزی نواحی حساس مثل ستون ها و دیواره ها در زیر باکت چهار پایه ای قرار می دهند و در دهانه تخلیه آن لوله ترمی یا خرطومی وصل می کنند تا هنگام تخلیه بتن دقیقا به محل خواسته شده ریخته شود.
 • باکت بتن ریزی تخلیه بغل در ظرفیت های 500 لیتری،750 لیتری،1000لیتری،1500لیتری و 2000 لیتری تولید می شوند که این ظرفیت ها نشان می دهد که این باکت ها چه حجمی از متریال را می توانند در خود جای دهند. دریچه تخلیه این باکت ها در قسمت کناری آن قرار دارد و روش های تخلیه این باکت ها همانند باکت های تخلیه از زیر می باشد. برای بتن ریزی بخش های کف پروژه از این نوع باکت ها می توان استفاده کرد. این باکت ها را نیز می توانید روی پایه ای قرار دهید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید اما پایه باید در قسمت تخلیه از ورق های ضخیم تری ساخته شده باشد چرا که سنگینی در این ناحیه بالا می باشد.

نکته ای که وجود دارد این است که علاوه بر باکت تخلیه از زیر و تخلیه از بغل، باکت های تاورکرین دیگری نیز وجود دارد که شامل باکت شلنگ دار، باکت قایقی، باکت خوابیده و باکت در کمپرسی هستند.

امروزه اکثر شرکت های سازنده باکت سلیقه و نظر مشتری را در ساخت باکت تعبیه می کنند. اگر مشتری علاقه مند باشد که باکت مد نظرش جایگاه اپراتور داشته باشد، جایگاه اپراتور را طراحی و نصب می کنند و یا اگر مشتری علاقمند باشد که باکت مد نظرش گیربکس داشته باشد این کار را برای او انجام می دهند.

اطلاعاتی درباره باکت بتن ریزی

نحوه نگهداری از باکت حمل مصالح

برای افزایش طول عمر باکت حتما باید یکسری نکات را رعایت کرد که این نکات عبارتند از:

 • باکت را بعد از هر بار استفاده کردن تمیز کنید تا موادی داخل آن باقی نماند چرا که باقی ماندن مواد باعث سوراخ شدن باکت می شود به طول عمر باکت آسیب می رساند؛ بنابراین باکت را کاملا با آب شستشو دهید.
 • از ابزاری مانند آجر یا چکش برای تمیز کردن داخل باکت استفاده نکنید چرا که باعث سوراخ شدن داخل باکت می شود.
 • درب باکت را به آرامی باز و بسته کنید تا ضربه ای به آن وارد نشود.
 • حین حمل باکت توسط بالابر سعی کنید باکت به جایی برخورد نکند و از ضربه زدن به باکت خودداری کنید.
 • هنگامی که باکت را روی زمین قرار می دهید سعی کنید این کار را به آرامی انجام دهید تا ضربه ای به زیر آن وارد نشود.
 • هر چند وقت یک بار گیربکس باکت های گیربکس دار را چک کنید تا سالم باشد.
 • از وارد کردن بار اضافی به باکت خودداری کنید چون این کار باعث آسیب به باکت و کاهش و افت عملکرد آن می شود.
 • اگر مخلوط هایی که دانه های سنگین دارند را وارد باکت می کنید سعی کنید 50 درصد از بار را کاهش دهید و نصف حجم باکت، داخل آن مواد بریزید.

نحوه نگهداری باکت حمل مصالح

نکاتی درباره ی باکت حمل مصالح

 • از باکت حمل مصالح می توان در آزمایشگاه های ساختمانی عمرانی استفاده کرد.
 • در پروژه های پارکینک از باکت های صنعتی در ابعاد بزرگ استفاده می شود.
 • موادی که در کفپوش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند را می توان داخل باکت ها قرار داد.
 • سعی کنید هنگام خرید باکت حمل مصالح نیاز خود را در نظر بگیرید و باکتی با ابعاد مورد نیازتان خریداری کنید و به قیمت آن توجه کنید و اگر قصد خرید اینترنی دارید از سایت های معتبر خریداری کنید.

نکاتی درباره باکت حمل مصالح