شیلنگ ویبراتور مکانیکی و یا همان شیلنگ ویبراتور بنزینی که یکی از کاربردی ترین انواع شیلنگ های ویبراتور در صنعت ساخت وساز شناخته می شود , که در اکثر پروژهای عمرانی و ساخت و ساز با حجم کم مورد استفاده قرار میگیرد.
این نوع شیلنگ ویبراتور نیروی محرک خود را از ویبراتور های بنزینی و ویبراتور های برقی تامین میکند و عمل ارتعاش را انجام میدهد.

شیلنگ ویبراتور مکانیکی

اجزای تشکیل دهنده شیلنگ ویبراتور مکانیکی :

متشکل از پوسته و پوکر وفنر و بلبرینگ می باشد که در زمان خرید شیلنگ ویبراتور مکانیکی باید به آنها توجه شود.
قسمت پوکر که در ابتدای شیلنگ قرار دارد وظیفه ویبره زدن را بر عهده دارد, نیروی تولید شده ویبراتور توسط کوپلینگ به فنر شیلنگ ویبراتور منتقل و از شیلنگ توسط بلبرینگ های داخل پوکر به بدنه پوکر منتقل میگردد و عمل ارتعاش و ویبره زدن انجام می شود.
همانگونه که گفتیم شیلنگ ویبراتوراز ابزار آلات اصلی در پروژ ها نامیده می شود که وظیفه ایجاد ارتعاش و از بین بردن حباب و خلل موجود در بتن و گرفتن آب اضافی بتن و به دست آمدن پی مقاوم با تراکم بالا در بتن را بر عهده دارد.

شیلنگ ویبراتور مکانیکی دارای سایز های متفاوت و متراژهای متفاوت میباشد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

شیلنگ ویبراتور مکانیکی 1 اینچ

شیلنگ ویبراتور مکانیکی 1.5 اینچ

شیلنگ ویبراتور مکانیکی 2 اینچ

شیلنگ ویبراتور مکانیکی 2.5 اینچ

شیلنگ ویبراتور مکانیکی 3 اینچ

امروزه کشورهای مختلفی هستند که این نوع شیلنگ ویبراتورها را تولید و روانه بازار میکنند و از جمله این کشورها میتوان به شیلنگ های ایرانی مانند : شیلنگ ویبراتور ایرانکوب و کشورهای تولید کننده شیلنگ ویبراتور بنزینی ماننده شیلنگ ویبراتور میکاسا ژاپن و یا شیلنگ ویبره کوپاز کره و یا انواع شیلنگ ویبراتوراروپایی و چینی اشاره داشت.
در مواقع کار با شیلنگ ویبراتور مکانیکی باید توجه داشت که شیلنگ بین آرماتور خموده نگردد تا باعث بریدن فنر و خرابی ایمپلر و شیلنگ شود.
باید توجه داشت بعد از هر شیفت کاری با شیلنگ ویبراتور مکانیکی شیلنگ ها تمیز و عاری از بتن گردد.