بتونیر ، که با نامهای مخلوط کن بتن ، میکسر بتن و خلاطه نیز از آن نام برده میشود. بتونیر همان مخلوط کن بتن می باشد که برای ساخت بتن در مقادیر کم استفاده می شود و سیمان ، ماسه وشن و آب را با هم مخلوط می کنند تا بتن تشکیل شود. از طرف دیگر این گرداندن بتن باعث میگردد که قبل از مصرف نهایی بتن به اصطلاح خود را نگیرد.

بتونیر یا میکسر بتن چیست و چه کاربردی دارد

بتونیر یا همزن های بتن در انواع ظرفیت های مختلف اعم از 120، 250، 300، 400، 500، 750 و 1000 لیتری و با موتورهای مختلف اعم از بنزینی، دیزل و برقی و در انواع دنده دور و دنده زیر، جهت کاربری های مختلف طراحی و ساخته می شوند . نکته مهم این است که ترتیب افزودن مواد مورد نیاز برای تشکیل بتن در بتونیر، به میزان قابل توجهی در یکنواختی بتن تشکیل شده مؤثر خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که از اضافه بار زدن در میکسر بتن پرهیز شود. بخصوص در مورد سنگ دانه های بسیار سنگین مانند ذرات پانچی فولادی ، توصیه میگردد که میزان بار را تا حدود ۵۰ درصد ظرفیت ماشین کاهش داد. بار اضافی موجب کاهش عملکرد و آسیب رساندن به ماشین آن خواهد شد. همچنین باعث عدم رسیدن به کیفیت مورد نظر در بتن حاصله خواهد شد.

ویژگیهای کلی و اصلی بتونیر (میکسر بتن) ایده آل

 1. دارای نیروی محرک و موتری با قدرت و دور خروجی مناسب برای بهتر میکس کردن مواد. 
 2. دارای بدنه (دیگ) با ورق ضد سایش و ضخامت بالا برای جلوگیری از فرسایش دیگ و سوراخ شدن دیگ.
 3. دارای دنده های سخت و با کیفیت انتقال دهنده نیرو از موتور به دیگ که مانع خورندگی و شکستگی دنده ها باشد.

قیمت بتونیر – قیمت میکسر بتن - قیمت خلاطه

این ماشینها با توجه به فاکتورهای متفاوتی از لحاظ قیمت تنوع خواهند داشت. حجم متفاوت ، نوع موتور، نوع سوخت موتور و کشور سازنده آن در قیمت نهایی آن تعیین کننده میباشد. این در حالی است که ساخت این ماشین در کشور خودمان و با کیفیت بسیار خوب انجام میشود و این باعث میشود که قیمت تمام شده آن مقرون به صرفه باشد.

طریقه و نحوه تقسیم شدن بتونیرها (میکسرها یا خلاطه)

برای تقسیم بندی خلاطه ها (میکسر بتن و بتونیر) چند معیار اصلی وجود دارد:

 1. نحوی درگیری خلاطه (ملات ساز) با موتور.
 2. گنجایش و ظرفیت خلاطه و یا ملات ساز.
 3. نیروی محرک و نوع موتوری بتونیر که بر روی ملات ساز بسته میگردد.

تقسیم بندی میکسر بتن از نحوه درگیر شدن موتور (نیروی محرک) با دیگ :

بتونیردنده دور یا میکسر دنده کمر

این دسته از میکسرها یا خلاطه ها انتقال محرک یا موتور به دیگ از طریق دنده که به دور دیگ نصب گردیده انتقال داده میشود.همزن (ملات ساز) دنده دور از پر استفاده ترین و پر کاربرد ترین مدل در ظرفیت مختلف و متوسط میباشد که از لحاظ قیمتی نسبت به سایر میکسر ها از قیمت مناسب تری برخوردارمی باشند.

بتونیر دنده دور

بتونیر دنده زیر یا میکسر زنجیری

این دسته از بتونیرها (میکسر بتن) و یا خلاطه انتقال نیروی محرک یا موتور به دیگ از طریق دنده که در زیر دیگ میکسر وجود دارد انجام میگردد از ویژگیهای این نوع بتونیر ها (میکسرها) نسبت به میکسر دنده کمر میتوان به کاربرد بهتر و فرسودگی کمتر و صدای کمتر و قیمت بالاتر و کاربرد کمتر اشاره کرد.

میکسر بتن

میکسر بتن رولیکی (لاستیک فشرده)

در خلاطه هایی در حجم های زیاد 1000 لیتری و 750 لیتری که وزن دیگ بسیار بالا میباشد و امکان نیروی محرک به دیگ از طریق دنده ممکن نمیباشد از مکانیزم لاستیک فشرده یا رولیک استفاده میگردد بطوری که نیروی انتقال از موتور به دیگ از چهار رولیگ (غلطک لاستیکی) استفاده میشود که در زیر رول محکمی که در دور دیگ قرار دارد نصب میگردد.

بتونیر پیمانه دار

انواع مختلف موتور بتونیر یا موتور میکسر بتن (خلاطه) :

1. بتونیر برقی (میکسر بتن برقی)

کارآمد ترین و کم هزینه ترین نوع موتور بسته شده بر روی میکسرها یا خلاطه ها به دلیل کار خوب و بازده بالا و آلودگی و در حجم های کم از الکتروموتور تکفاز و سه فاز و در حجم های بالا از الکتروموتور سه فاز استفاده میگردد.

2. بتونیر بنزینی (میکسر بتن بنزینی)

برای استفاده از همزن ها و یا ملات ساز بنزینی در مناطقی که دسترسی به برق امکان پذیر نمیباشد استفاده از این نوع خلاطه ها مورد استفاده قرار میگیرد به صورتی که این نوع موتور جهت میکس و ساخت ملات بر روی دستگاه نصب میگردد و از نظر دیگ بتونیر و بدنه میکسر همانند بتونیربرقی میباشند.

3. بتونیر دیزلی (میکسر بتن دیزلی)

از میکسر دیزلی برای بتن ریزی در مناطقی که دسترسی به برق امکان پذیر نیست و به قدرتی بالاتر از موتورهای بنزینی نیاز هست از نوع بتونیر دیزلی استفاده میگردد البته در مناطق شهری و مسکونی به دلیل تولید آلایندگی بالا و صدای بالای موتور میکسر دیزلی استفاده از این نوع موتور مجاز نیست شاسی و بدنه بتونیر های دیزلی از لحاظ حجم بالا و سنگینی از انواع بتونیر های دیگر قویتر و سنگین تر با اتاقی بزرگتر میباشند.

تقسیم بندی بتونیر ها یا ملات ساز از لحاظ ظرفیت دیگ :

بتونیر 120 لیتری آزمایشگاهی

از بتونیر آزمایشگاهی برای تست بتن و یا مواد مختلف در آزمایشگاهها و جهت کار کردن در حجم های پایین از این نوع میکسر بتن آزمایشگاهی استفاده میگردد. در این نوع ملات ساز آزمایشگاهی تخلیه ملات از طریق دستی و فرمان انجام میگردد و موتور محرک آن از نوع برقی تکفاز با قدرت 1 اسب بخار میباشد. بتونیر 120 لیتری آزمایشگاهی دارای دو چرخ فرقونی و حمل و نقل آسان و راحت می باشد.

بتونیر 120 لیتری با توجه به فاکتورهای متفاوت از لحاظ قیمتی تنوع خواهند داشت.نوع موتور و سوخت و کشور سازنده آن در قیمت نهایی آن تعیین کننده است. این در حالی است که ساخت این ماشین در کشور خودمان و با کیفیت بسیار خوب انجام می گردد و این باعث میشود که قیمت آن به صرفه تر باشد. برای اطلاع از قیمت میکسر بتن آزمایشگاهی و جزئیات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بتونیر آزمایشگاهی

بتونیر 300 یا 350 لیتری(میکسر بتن 300 یا 350 لیتری)

بتونیر 300 لیتری و یا همان میکسر بتن 350 لیتری که اصولا به صورت تک فاز و سه فاز و با انواع موتور های بنزینی و دیزلی در بازار موجود میباشند به دو نوع شاسی متفاوت تقسیم میگردد.

 1. بتونیر 300 لیتری دنده زیر : همان طور که از اسم این بتونیر پیداست نیروی محرک دیگ توسط دنده و زنجیر از قسمت زیر دیگ تامین میگردد.این بتونیر ها از لحاظ کیفیت و کارایی و ایجاد صدای کمتر نسبت به بتونیر های دنده دور دیگ از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.سیستم تخلیه این مدل از میکسر بتن توسط فرمان و از طریق گیربکس و به صورت دستی انجام میگیرد ، ورق آهن بکار رفته در ساخت این بتونیر از ورق آهن 3 و 4 میل می باشد.این گونه دستگاه ها بصورت دو چرخ و چهار چرخ در بازار موجود می باشد.

 2. بتونیر 350 لیتری دنده دور دیگ: آن طور که از اسم بتونیر مشخص است قدرت محرک میکسر از طریق موتور به دنده دور دیگ انتقال داده میشود و ایجاد حرکت دورانی دیگ ایجاد میگردد ، بتونیر های دنده دور دیگ از صدای بیشتری نسبت به دستگاه دنده زیر برخوردار است این دستگاه نیز از طریق گیربکس و فرمان بارگیری و تخلیه میگردد ، و در انواع برقی و بنزینی و دیزلی تولید میگردد که اتاق نوع برقی آن از نوع دیزل کوچکتر می باشد این دستگاه نیز بصورت دو چرخ و چهار چرخ تولید میگردد و از طریق مالبند برای جابجایی آنها استفاده میگردد.

بتونیر 400 لیتری (میکسر بتن 400 لیتری)

بتونیر 400 لیتری در دو مدل دنده زیر و دنده دور دیگ تولید میگردد ، این دستگاه نیز بصورت برقی و دیزلی و دو چرخ و چهار چرخ با ضخامت ورق بیشتر نسبت به میکسر 350 لیتری در بازار موجود می باشد. میکسر بتن 400 لیتری دارای فرمان گیربکسی می باشد از این مدل ملات ساز بیشتر در پروژه های عمر انی کوچک و ساختمان سازی برای تولید بتن و ملات استفاده می گردد.

بتونیر 500 لیتری (میکسر بتن 500 لیتری)

بتونیر 500 لیتری در دو مدل ساده و بتونیر پیمانه دار در بازار موجود می باشد ، که مدل ساده آن همانند بتونیر های 300 لیتری و 400 لیتری بصورت برقی و دیزلی و همچنین دو چرخ و چهار چرخ و فرمان گیربکسی عرضه میشود ولی در مدل بتونیر 500 لیتری پیمانه دار دستگاه دارای یک پیمانه برای بارگیری مصالح می باشد که این پیمانه توسط جک هیدرولیک جابجا میگردد به گونه ای که مصالح ساختمانی به اندازه معین در داخل پیمانه ریخته میشود و پیبمانه مصالح ساختمانی را توسط جک هیدرولیک در داخل دیگ تخلیه میکند و عملیات مخلوط بتن را انجام میدهد ، این دستگاه دارای نوع دیزل و برقی می باشد.

بتونیر 750 لیتری (میکسر بتن 750 لیتری)

میکسر بتن 750 لیتری دارای دیگی عمودی می باشد این دستگاه در دو مدل تولید می گردد که مدل دنده دور دیگ آن اصولا به نام طرح وینگت آلمان است ، نمونه دیگر این دستگاه بصورت رولیکی عرضه میگردد(طرح بروان سویس) که قدرت چرخش دیگ توسط رولیک به دیگ انتقال داده میشود و باعث ایجاد چرخش دیگ میگردد این دستگاه دارای مدل برقی سه فاز و دیزلی است و بصورت چهارچرخ و پیمانه دار می باشد. 

بتونیر 1000 لیتری (میکسر بتن 1000 لیتری)

بتونیر 1000 لیتری بصورت چهار چرخ و دو محور به همراه پیمانه بارگیری مصالح در دو مدل برقی دو موتوره و دیزلی به همراه تابلو فرمان و بصورت رولیکی با دیگی بزرگتر از میکسر 750 لیتری و طرح بروان تولید میشود ورق آهن استفاده شده در این دستگاه از نوع ورق آهن ضد سایش با ضخامت 4 و 5 میل می باشد ، ناودونی استفاده شده در ساخت شاسی این دستگاه از ناودونی آهن 16 میباشد ، جابجایی دستگاه نیز توسط مالبند انجام می گردد.

نکات اصلی و مهم در نگهداری و تعمیر بتونیر ها یا خلاطه

 1. بعد از هر شیفت کاری دستگاه باید شستشو و تمامی سطوح از ملات و بتن پاک شود.
 2. چون میزان سایش و بالا بودن کار این نوع دستگاه ها بالا می باشد و به دلیل سیلیس موجود در مواد دستگاه باید بصورت دوره ایی از نظر دیگ و تیغه های همزن و دنده درگیر کننده موتور به دیگ مورد بازدید قرار گیرد تا در صورت نیاز تعویض شود.
 3. موتور و گیربکس دستگاه خلاطه هر 1 ماه یکبار بصورت دقیق چک شود
 4. برای تعمیر و نگهداری از قطعات اورجینال و استاندارد استفاده شود.
 5.  در دستگاه های مدل هیدرولیکی بصورت دوره ای باید روغن هیدرولیک چک وتعویض شود.
 6. در صورت فرسودگی و خراب شدن دنده در میکسر های دنده دور یک شرکت خاص تنها از دنده بتونیرهمان شرکت استفاده گردد چون دنده شرکت های سازنده میکسر بتن از استاندارد خاصی برخوردار نمی باشند و از لحاظ زاویه دنده میکسر و عمق و ارتفاع با هم متفاوت می باشند.

بتونیر پیمانه دار چیست؟

معایب و محاسن و بتونیر دنده کمر

طرز کار بتونیر دنده دور دیگ (بتونیر دنده کمری)

طرز کار بتونیر دنده زیر

دینام بتونیر چیست؟