با انواع قیچی خم و برش میلگرد آشنا شوید

در ساخت اسکلت های بتنی، حضور میلگرد ها نقش پررنگی دارند. آن چیزی که باعث خلق بتن مسلح می ‌شود، در واقع ناشی از حضور متریال بتن در کنار میلگرد هایی است که به ترتیبی منظم و البته ساختار یافته در کنار هم تنیده شده اند. برای ساختن آرماتوربندی ساختمان های بتنی نیاز است تا میلگرد ها را با قطر های گوناگون به ترتیبی برش زده و حالت دهی کنیم. برای این منظور دستگاه کارآمدی با عنوان قیچی خم و برش میلگرد مورد استفاده قرار می ‌گیرد. نیاز به استفاده از قیچی خم و برش میلگرد به دلیل استحکام بالای میلگرد های فولادی است. این میلگرد ها به این سادگی ‌ها حالت نمی‌ گیرند. برای حالت دهی و یا برش آنها آن هم در تعداد بالا نیاز است تا از دستگاه های موتوری و البته قدرتمندی مانند قیچی خم و برش میلگرد استفاده کنیم.دستگاه های قیچی میلگرد با نامهای میلگرد بر ، برش میلگرد ، قیچی برقی میلگرد خانده می شود.

قیچی خم و برش میلگرد

البته قبل از آنکه بخواهیم اقدام به خرید قیچی برش میلگرد داشته باشید، لازم است تا این ماشین را به طور کامل بشناسید. اینکه انواع قیچی برش میلگرد کدامند؟ و کیفیت قیچی برش میلگرد تحت چه عواملی تعیین می شود؟ در ادامه به بررسی کاملی از قیچی خم و برش میلگرد خواهیم پرداخت.

انواع قیچی برش میلگرد

بسته به نوع سازه و نیاز به سطح استحکام بنا، انواع محاسبات مهندسی در ساخت آرماتور ها انجام می ‌شود. محاسباتی که در نهایت ما را مجبور به استفاده از قطر های گوناگون از میلگرد خواهد کرد. به این ترتیب می ‌توان تنوع در انواع قیچی خم و برش میلگرد را متوجه انواع قطر ها در خود میلگرد ها دانست.

منطقی است که برای خم و برش کاری میلگرد های ضخیم نیاز به قیچی خم و برش میلگرد قویتری داشته باشیم. مادامیکه نمی ‌توان همراه با نمونه های قدرتمند از این دستگاه، میلگرد های با قطر کم را حالت دهی کرد. به این ترتیب با در نظر گرفتن فاکتور قطر میلگرد با سه نوع از قیچی میلگرد بر ۲۵، قیچی میلگرد بر ۲۸ و قیچی میلگرد بر ۳۲ مواجه می ‌شویم.

البته این اولین ایده در ساخت انواع قیچی خم و برش میلگرد می باشد. ایده هایی دیگر مانند تک کاره و یا دو کاره بودن نیز در ساخت انواع قیچی برش میلگرد نقش دارند. در مدل های تک کاره فقط شاهد دستگاهی هستیم که صرفاً برای برشکاری و یا خم کاری میلگرد ها تعریف شده است. البته در مدل‌ های دوکاره همزمان عملیات ‌های برشکاری و خم کردن میلگرد انجام می ‌شود.

یکی دیگر از ملاک ها در داشتن انواع قیچی خم و برش میلگرد، متوجه نحوه کارکرد آنها است. در این دسته بندی با دو روش سرد و گرم در کار با میلگرد ها مواجه هستیم. مدل قیچی خم و برش میلگرد با روش گرم کاری از نمونه های کارگاهی است که همراه با گرم‌کردن موضعی میلگرد ها اقدام به عملیات خم کاری و یا برشکاری خواهد کرد.

آنچه قصد بررسی ما در این مقاله است، تماما متوجه نمونه های سرد کار از انواع قیچی خم و برش میلگرد می باشد. چرا که این نمونه ها از مدل های متداول و ساده برای استفاده در فضا های ساخت و ساز هستند. از این ‌رو عمده جریان در خرید و فروش قیچی برش میلگرد متوجه این نمونه ‌ها است. نمونه هایی که بدون نیاز به گرم‌کردن موضعی میلگرد ها و تنها تحت قدرت بالای اهرم هایی دستی و یا ماشینی است که انواع میلگرد ها را برش داده و یا حالت دهی می ‌کنند.

قیچی خم و برش میلگرد دستی

نمونه های کلاسیک در ساخت انواع قیچی خم و برش میلگرد همراه با اهرم هایی بوده است که تنها با تکیه بر قدرت دستی اپراتور ها کار می کردند. از آنجا که قدرت اپراتور ها محدود بوده است، لاجرم قیچی خم و برش میلگرد دستی توانایی بالایی نداشته است. این نمونه از قیچی ها بیشتر برای خم و برش زنی قطر های کم و یا حجم کم از میلگرد ها مورد استفاده قرار می گیرند.

قیچی خم و برش میلگرد دستی

قیچی خم و برش میلگرد هیدرولیک

در این نمونه از قیچی خم و برش میلگرد از توان هیدرولیکی برای خم و برشکاری میلگرد استفاده می ‌شود. در طرح ساخت این دستگاه یک موتور الکتریکی ساده حضور دارد که می تواند قدرت پمپاژ پمپ های هیدرولیکی را تامین نماید. به این ترتیب همراه با قیچی خم و برش میلگرد هیدرولیک می توانید در حجم کاری بالاتری و یا قطر های بیشتری از میلگرد همراه شوید. البته قیمت قیچی برش میلگرد در نمونه های هیدرولیکی به مراتب از نمونه های دستی آن بیشتر می باشد.

قیچی خم و برش میلگرد برقی

در این نمونه ‌ها که در سطح بازار گاهاً با مدل های مکانیکی و یا گیربکسی نیز شناخته می ‌شوند، به مانند انواع هیدرولیک از یک موتور الکتریکی با هدف تامین قدرت لازم برای برش و خم کاری میلگرد استفاده شده است. با این تفاوت که در طرح ساخت قیچی خم و برش میلگرد دستی دیگر خبری از سیستم هیدرولیکی نمی باشد؛ بلکه قدرت موتور مستقیماً از طریق یک سیستم گیربکس تحت کنترل قرار دارد. این گیربکس همراه با یک ساز وکار مکانیکی قدرتمند توانایی کار با ظرفیت و قدرت بالا برای برش و خم کاری میلگرد را پیدا کرده است.

فاکتور های تاثیرگذار بر قیمت قیچی خم و برش میلگرد

وقتی با تنوع بسیار در قطر میلگرد مواجه هستیم، منطقی است که با تنوع بسیار در طراحی انواع قیچی خم و برش میلگرد مواجه شویم. در این بین همراه با این تنوع است که قیمت این دستگاه دستخوش تغییرات بسیار خواهد شد. در این بین از امکانات تک کاره و یا دوکاره بودن دستگاه همراه با ویژگی های دیگر مانند امکان خاموت زنی نیز در تعیین قیمت قیچی خم و برش میلگرد نقش دارد. اینکه سایز میلگرد شما چه مقداری است و یا سطح نیاز پروژه چه اندازه است و برای تامین آن چه ظرفیتی از دستگاه را نیاز خواهید داشت و در نهایت می خواهید همراه با موتور های تکفاز و یا سه فاز کار کنید، از جمله فاکتور هایی است که در نهایت بر قیمت قیچی برش میلگرد تاثیر خواهند داشت.

یک راه ساده برای خرید مطلوب این ماشین آن است که آن را از طریق بورس قیچی برش میلگرد تهیه کنید. چرا که در بورس قیچی برش میلگرد است که با حرفه ای ها در امر تامین کننده قیچی برش میلگرد مواجه خواهید شد. به این ترتیب می توانید با حضور در یک بازار متنوع به خوبی و با اطمینان کافی آن دستگاه قیچی خم و برش میلگرد خود را تهیه کنید.

قیمت قیچی خم و برش میلگرد