مشخصه های فنی در سینی ماله پروانه ای یا سینی ماله موتوری

ماله پروانه ‌ای یک ابزار موتوری است که با هدف تراز نمودن سطوح بتن در انتهای عملیات های بتن ریزی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار توانمند در همراهی با قطعه ای با عنوان سینی ماله موتوری است که می‌ تواند سطوح بتن را صاف نموده، تراز سازد و کاملاً صیقلی شده آماده سازد. سینی ماله پروانه ای از قطعات مصرفی است که در زیر دستگاه ماله پروانه ای نصب خواهد شد. به گونه‌ ای که توسط چهار تیغه ماله پروانه ای نگه داشته می شود.

مشخصه های فنی سینی ماله پروانه ای

سایز های متداول در سینی ماله پروانه ای

انتخاب سایز در زمان خرید سینی ماله پروانه ای بستگی به اندازه در دستگاه ماله پروانه ای دارد. این سینی باید دقیقاً مناسب با دستگاهی که در اختیار قرار گرفته است، انتخاب شود. از این رو انواع سینی ماله پروانه ای را در سه سایز استاندارد ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتیمتری تولید می کنند.

در این بین سایز ۹۰ سانتیمتری در نزد فعالان عرصه ‌های گوناگون ساختمان سازی از محبوبیت بالاتری برخوردار است. چرا که اکثر ماله موتوری های فعال در فضا های ساختمانی در سایز ۹۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار گرفته اند.

انواع سینی ماله پروانه ای یا سینی ماله موتوری در طراحی ظاهری

سینی ماله پروانه ای را در دو شکل طراحی میکنند

 • کاملاً تخت که در همراهی با یک سطح مسطح تولید خواهد شد
 • دارای یک انحنای محدب شکل که در سایز های بزرگ از سینی دیده می شود.

گونه ‌های تخت آن در سایز های کوچک مطلوب بوده و می توانند در ابعاد محدود فضای بتن ریزی مورد استفاده قرار گیرند. در سایز های بزرگ از سینی ماله پروانه ای شکل تخت از سینی باعث خواهد شد تا لبه های آن در بتن گیر کند. از این رو در سایز های بزرگ مانند سایز با قطر ۱۲۰ سانتیمتری این قطعه مصرفی را همراه با قوس اندکی به شکل محدب طراحی می کنند. یکی دیگر از دلایل ایجاد این قوس محدب گونه در هنگام ساخت صفحه ماله موتوری های سایز بزرگ، جلوگیری از تاب برداشتن آن می ‌باشد. حالت قوس در سینی می تواند باعث افزایش مقاومت آن شود.

فاکتور میزان کارکرد در سینی ماله پروانه ای

سینی ماله پروانه ‌ای از ملزومات مصرفی در کار می باشد. از این رو پس از مقدار معینی از کار باید تعویض شده و با قطعه جدید جایگزین گردد. برای این منظور با در نظر گرفتن نوع طراحی تا کیفیت در متریال ساخت، مقیاسی را همراه با صفحه ماله پروانه ای با عنوان میزان کارکرد تعریف می ‌کنند. این مقیاس معرف حداکثر مترمربعی است که صفحه ماله پروانه ای قادر به مسطح سازی آن است. مقدار عددی میزان کارکرد بسته به نوع سینی ماله پروانه ای در بین اعداد ۳۰۰۰ الی ۶۰۰۰ هزار متر متغیر خواهد شد؛ اما عموما می توان از هر سینی ماله پروانه ای در رنج منطقی ۴۰۰۰ مترمربع به جهت مسطح سازی سطوح بتنی استفاده نمود.

ضخامت صفحه از مشخصه های اصلی در صفحه ماله موتوری

بسته به نوع صفحه ماله موتوری، اهدافی که در طراحی آن وجود دارد، در کنار قطر صفحه و شکل طراحی از تخت تا محدب، ضخامت صفحه ماله موتوری را تعیین می‌ کنند. برای این منظور می توانید شاهد انواع ضخامت های زیر باشید:

 • ضخامت 2 میلیمتری برای ماله های با قدرت کم و یا سایز های کوچک
 • ضخامت 2.5 میلیمتری که یک ضخامت استاندارد و پر کاربرد است
 • ضخامت 3.5 میلیمتری که غالبا در سایز های بالا از صفحه ماله موتوری دیده می شود
 • ضخامت 4 و حتی بیشتر در هنگام ساخت صفحه ماله موتوری های بسیار مستحکم و یا بسیار بزرگ .

ضخامت بیشتر معرف استحکام و استقامت بالاتر است؛ اما سنگینی در ضخامت های بیشتر باعث ایجاد فشار مضاعف بر موتور ماله پروانه ای می باشد. از این رو غالباً با در نظر گرفتن سایز سینی ماله پروانه ای در کنار قدرت دستگاه، ضخامت ورق جهت ساخت سینی ماله پروانه ای را انتخاب می ‌کنند.

نکات کلیدی در هنگام خرید سینی ماله پروانه ای یا سینی ماله موتوری

 • جنس متریال به کار رفته در سینی ماله پروانه ای از آلیاژ های ضد خش باشد.
 • شکل طراحی در سینی ماله موتوری ترجیحاً از گونه های محدب انتخاب شود.
 • چنگک های تعبیه شده بر سینی ماله پروانه ای به تعداد ۴ عدد بوده و کاملا مقاوم همراه با جوش های محکم طراحی شده باشند.
 • لبه ‌های سینی ماله پروانه ای از دقت در هنگام برش برخوردار باشند. برای این منظور هر گونه احساس تیزی و یا دندانه دار بودن لبه های سینی مالی پروانه ای می ‌تواند معرف عدم کیفیت لازم در محصول مورد نظر بشود.

سینی ماله موتوری

نکات ایمنی در هنگام کار با سینی ماله پروانه ای

سینی ماله پروانه ای یک قطعه مصرفی است که همراه با تیغه های ماله موتوری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. درج نکات ایمنی در حین کار بیشتر متوجه دستگاه است. به گونه ‌ای که کار با سینی ماله موتوری، کارکرد مطلوب دستگاه را به خطر نیاندازد.

 • کارکرد دستگاه ماله موتوری در هنگام نصب سینی ماله موتوری باید در سرعتی ملایم تر باشد. چرا که سطح تماس بالاتر سینی با بتن باعث اصطکاک بیشتر و در نتیجه فشار بالاتری برای موتور و گیربکس دستگاه خواهد شد.
 • در استحکام چنگک ها و سالم بودن جوش در محل اتصال آنها به بدنه سینی ماله موتوری دقت کنید. هر گونه لقی و یا شکستگی در این چنگک ها می تواند باعث عدم تعادل سینی در زیر دستگاه ماله موتوری شده و در نهایت خرابی کار را حاصل آورد. دقت داشته باشید که در زمان خرید تعداد این چنگگ ها با تعداد پره های ماله موتوری شما برابر باشد. چرا که این تیغه ها باید بر این پره ها سوار شده و همراه با دستگاه سینی را به گردش درآورند.
 • در زمان ماله کشی توسط سینی ماله موتوری دقت لازم را داشته باشید. این زمان باید پس از خشک شدن آب مازاد بر سطح بتن در نظر گرفته شود. در غیر این صورت یا با غرق شدن سینی در سطح بتن مواجه خواهید شد و یا اینکه در اثر نیروی بسیار بتن خیس بر بدنه سینی ماله موتوری، علی ‌رغم فشار بالا بر موتور و گیربکس شاهد خم شدن و یا ایجاد تاب در سینی ماله موتوری خواهید بود.