کمپکتور دستی یا صفحه ای

کمپکتور دستی دستگاهی میباشد که به منظور کاهش حجم خاک و کوبش خاک و شن و آسفالت استفاده می گردد.دستگاه کوبش یا کمپکتور در کل به  دو دسته کلی کمپکتور صفحه ای ( کمپکتور دستی ) و کمپکتور قورباغه ای (کمپکتور کانگرویی) تقسیم می شود. دستگاه متشکل از یک شاسی می باشد که معمولاً از جنس چدن سنگین یا فولاد ضخیم ساخته شده است و موتور نصب شده بر روی دستگاه کمپکتور دستی یا صفحه ای از لحاظ سوخت در دو نوع قابل عرضه می باشند.

 •  کمپکتور دستی بنزینی
 • کمپکتور دستی دیزلی.

 

کمپکتور صفحه ای - کمپکتور دستی

کمپکتور ها در انواع برندها و سایزهای مختلف قابل عرضه میباشد.

Copaz    کمپکتور کوپاز کره

کمپکتوردستی کوپاز کره

Hisaki  کمپکتور هیساکی مالزی

کپکتور هیساکی مالزی

Mikasa  کمپکتور میکاسای ژاپن

کمپکتور میکاسای ژاپن

Hoopt   کمپکتور هوپت سنگاپور

کمپکتور هوپت سنگاپور

کمپکتور چینی و کمپکتور ایرانی

از متداول ترین مدل های کمپکتور دستی میتوان به کمپکتور هیساکی مالزی اشاره کرد که در پروژه های عمرانی متوسط و کوچک کارآیی بسزایی دارد. قیمت کمپکتور روبین بسته به نوع موتوری که بر روی کمپکتور هیساکی نصب میگردد، بستگی دارد از کمپکتور دستی با شاسی هیساکی به دلیل کاربری آسان و بازده کاری بالا وقیمت مناسب این نوع  کمپکتور دستی استفاده میگردد. این کمپکتورها دارای قابلیت کوبش 5/1تن ضربه الی 2تن ضربه می باشند ( با توجه به نوع موتور آن ضربه متفاوت می باشد) 

کمپکتور دستی

 نحوه راه اندازی و کار با کمپکتور دستی

توجه:حتما قبل از روشن شدن موتور به آن روغن اضافه کنید و سطح روغن را مورد برسی قرار دهیدریختن روغن باید طبق دستور العمل خود کارخانه انجام گردد و توجه کنید موتور لبریز از روغن نگردد حتما سعی کنید از روغن نمره 30 یا 40 استفاده شود و تحت هیچ شرایطی روغن را با بنزین و گازوئیل ترکیب نکنید و حتما سطح روغن را با میله یا کج روغن چک کنید. مطمئن شوید تمام مهره ها و پیچ های شاسی کمپکتور دستی در جای خود محکم هستند. باک سوخت کمپکتور را حتما مورد بررسی قرار دهید و تا 1اینچ از سر منبع پر گردد تا فضای کافی برای انبساط سوخت وجود داشته باشد.

طریقه روشن کردن و راه اندازی موتور

 • کلید روشن/خاموش در جهت عقربه ساعت روی وضعیت روشن قرار دهید.
 • از باز بودن شیر بنزین مطمئن شوید.

موتور کمپکتور دستی

 • دسته گاز موتور را روی سرعت بالا قرار دهید.
 • اهرم ساسات را ببندید. اگر موتور گرم است یا دمای آن خیلی بالا است، اهرم ساسات را تا نیمه باز کنید یا آنرا کاملا باز نگهدارید. اگر موتور سرد است یا دمای آن خیلی پایین است، اهرم خفه کن را کاملا ببندید.
 • توجه داشته باشید دسته هندل موتور کمپکتور دستی باید به آرامی کشیده شود تا جایی که مقاومت احساس شود.در این لحظه میتوانید هندل موتور را به سرعت کشیده تا موتور روشن گردد توجه داشته باشید که هند موتور را تا انتها بیرون نکشید وبعد از روشن شدن موتور کمپکتور دستی اجازه دهید هندل به صورت اتوماتیک سر جای خود قرار گیرد بصورتی که دسته هندل در دستانتان باشد.

 

قیمت کمپکتور دستی

 • پس از روشن نمودن موتور کمپکتور روبین صفحه ای 3 تا 4 دقیقه صبر کنید تا موتور برای انجام کمپکت گرم شود علل خصوص در فصل زمستان.
 • درست زمانی که موتور روشن و گرم شد کم کم ساسات را در وضعیت (باز) قرار دهید.
 • دسته گاز کمپکتور دستی روبین را در حالت (سرعت) قرار داده تا دور موتور به 2300  الی 2600 درور در دقیقه برسد. در این حالت کلاج گریز از مرکز کمپکتور روبین شروع به کار میکند.توجه داشته باشید اگر سرعت موتور خیلی به آرامی زیاد گردد امکان لیز خوردن کلاج گریز از مرکز کمپکتور وجود دارد.

سیستم قطع کن خودکار کمپکتور

سیستم تل روغن برای جلوگیری از خرابی موتور و نا کافی بودن روغن در موتور طراحی گردیده. این سیستم به محض سطح روغن محفظه میل لنگ به کمتر از حد مجاز برسد بصورت اتوماتیک. موتور را متوقف مینماید (کلید خاموش/روشن روی قسمت روشن باقی خواهد ماند)همه موتورهای هندا و روبین دارای این قابلیت نمیباشند. که در قسمت مشخصات فنی کمپکتور دستی و کمپکتور صفحه ای قابل مشاهده میباشد.

نکات قابل توجه:

در صورتی که موتور کمپکتور دستی روبین خاموش شود و سپس روشن نگردد.در درجه اول سطح روغن موتور حتما مورد بررسی قرار گیرد.
اگر از کمپکتور دستی برای کوبش آسفالت استفاده مینمایید. سطح زیر کمپکتور را به بنزین آغشته نمایید که از چسبش صفحه کمپکتور به آسفالت جلوگیری نمایید

نحوه خاموش کردن موتور روبین کمپکتور

در شرایط بحرانی برای خاموش کردن موتور روبین کلید قطع/وصل را بر روی خاموش قرار دهیدخاموش کردن در حالت عادی:

  1. برای خاموش کردن کمپکتور صفحه ای. دسته کنترل گاز را به آرامی به حالت (آهسته) تغییر دهید.قبل از خاموش کردم موتور کمپکتور دستی اجازه دهید موتور روبین 3 دقیقه در دور پایین کار کند.
  2. کلید خاموش /روشن را در وضعیت OFF قرار دهید.
  3. شیر بنزین موتور روبین بسته باشد.

طریقه سرویس و نگهداری کمپکتور دستی روبین

  • پاک کرن گرد و خاک و گل و لای از کمپکتور.
  • پاک کردن صفحه زیر کمپکتور صفحه ای.
  • چک کردن هواکش موتور و تمیز نمودن آن.
  • بررسی کنید کلیه پیچ و مهره کمپکتور محکم در جای خود باش. توجه داشته باشید:کثیفی هواکش باعث سخت روشن شدن دستگاه میگردد و باعث خرابی موتور و کم شدن طول عمر موتور و اتلاف انرژی میگردد. سعی کنید همیشه هواکش را تمیز نگه دارید.

اجزای کمپکتور دستی

 • بصورت هفتگی شمع موتور روبین را بررسی کنید تا از درست کار کردن آن مطمئن شوید.
 • روغن موتور کمپکتور دستی روبین را چک کنید در صورتی که موتور صفر باشد روغن آن باید بعد از 20 ساعت کاری تعویض گردد.در غیر اینصورت بعد از 5 الی 8 ساعت کار تعویض کنید.
 • بصورت روزانه سطح روغن میلنگ را بررسی نمایید و سطح روغن صفحه کمپکتور را بصورت هفتگی چک نمایید.

بررسی روغن کمپکتور روبین

 • کمپکتور دستی را به صورت افقی روی یک سطح صاف قرار دهید. وقتی روغن ویبراتور را بررسی می­ کنید، مطمئن باشید کمپکتور تراز است.
 • سطح روغن ویبراتور را با جداکردن درپوش، بررسی کند
  سطح روغن حداکثر تا درپوش روغن باشد.
 • هنگام تعویض روغن ویبراتور، کمپکتور دستی را برای خالی کردن روغن سرازیر کنید. توجه کنید که خالی کردن روغن وقتی که داغ است بسیار آسان تر است.
 •  

معرفی کمپکتور دیزلی